اصول مهم تربیت فرزند از نظر اسلام و قرآن – مسیر سبز

ما برای بسیاری از چیزها هزینه می کنیم مثلا برای تفریح برای سرگرمی برای خوردن و … پدر من بلد نیست ظرف بشوید و شام بپزد ولی از آن باباهایی است که برای بازی کردن با ما وقت می گذارد. ولی در صورت عدم توافق، نفقه ی طفل با توجه به سن، وضعیت و نیازهای روزمره ی او توسط کارشناس دادگستری تعیین می شود. به عقیده دکتر هلاکویی، تمام کودکان، زمانی که به دنیا میآیند،ویژگی های یکسانی دارند. دکتر هلاکویی از این شرایط به عنوان گلستان و خارستان یاد می کند. با خواندن این کتاب شما هم میتوانید جزو آن دسته از پدر و مادرانی باشید که برای فرزندشان گلستان فراهم میکنند. دکتر فرهنگ هلاکویی بر این مهم تاکید دارد که شما باید نسبت به تربیت و آموزش فرزند خود کاری انجام دهید نه اینکه بی تفاوت باشید. دکتر هلاکویی کیست ؟ کلیه بایدها و نبایدهایی که باید در تربیت فرزندان از بدو تولد تا سه سالگی رعایت شوند و مطالب مفید دیگر را میتوان در مجموعه تربیت فرزند دکتر فرهنگ هلاکویی یافت . کتاب تولد تا سه سالگی دکترفرهنگ هلاکویی که توسط انتشارات با هدف منتشر شده، از سمینار دکتر فرهنگ هلاکویی به همین نام برگرفته شده است. فرهنگ هلاکوئی نایینی با نام کامل فرهنگ هلاکوئی نایینی به انگلیسی Farhang Holakouee در 10 شهریور 1323 در شهر شیراز متولد شد.

برای یادگیری بسیاری از آموزش ها هزینه می کنیم مثلا : آموزش زبان انگلیسی ،آموزش موسیقی ، آموزش خیاطی ، آموزش رانندگی ، آموزش بافتنی ، آموزش تعمیرات خودرو و … والدین باید از همان دوران کودکی برای فرزندان خود کتاب و مجله بخوانند و این باور را داشته باشند که فرزندانشان از این خواندن بهره می گیرند. این نوع دیگری از فرزندپروری است که در آن، والدین عشق و محبت بیش از اندازه، بدون اعمال کنترل های لازم را ابراز می دارند. بدون شک هر مادری دوست دارد فرزندی موفق تربیت کند که در بزرگسالی به موفقیتهای بزرگی برسد. بی شک از اهمیت تربیت فرزندان با خبر هستید و می دانید که انتخاب شیوه های مناسب تربیت فرزندان بسیار می تواند در موفقیت آن ها تاثیر گذار باشد . طبق تحقیقات انجام شده که در مقالات بخش مشاوره ازدواج در وبلاگ سایت انتخاب نو نیز به آن اشاره شده است، مایکل راتر 4 نوع سبک تربیت فرزند را توصیف کرده است که عبارت اند از : 1) سبک فرزند پروری مستبدانه : که با قوانین سفت و سخت و غیر قابل انعطاف والدین مشخص است و صمیمیت عاطفی کمی با کودکان خود دارند .

به فرزندتان اجازه دهید نحوه گذراندن این زمان بازی رایگان را انتخاب کند. اجازه دهید تا سنگ ها، برگها و هر انچه کـه میبیند را رنگ کند. یکی از نکات طلایی تربیتی این است که هنگام تعامل با آنها ارتباط چشمی و لفظی برقرار کنید تا پیوند عاطفی بین شما و کودک دلبندتان بهبود یابد. شما والدین باید با توجه به موقعیت تربیتی فرزندتان از روشهای مختلف و گوناگون استفاده کنید. اکثر اوقات خانواده از از روشهای سنتی برای ترتیبت فرزند استفاده میکنند. با همکاری و پرسیدن سوالات به جا و درست، والدین نیز می توانند تشخیص دهند كه كجا ممكن است كوتاهی کرده باشند و راهكارهای جدیدی را برای برقراری بهتر نظم در خانه مورد بررسی قرار دهند. خیلی جالب است که در این روایت، حضرت هر بخشی را که میفرمایند، میفرمایند باز به ایشان مهلت دهید؛ یعنی نمیخواهد خیلی به او فشار بیاورید و هر روز این کار انجام شود. ما در مورد درگیری فیزیکی با فرزندتان صحبت نمیکنیم زیرا همه میدانیم این کار تا چه اندازه ناپسند و اشتباه است؛ اما یک اشتباه والدین در تربیت فرزندان، بحث و دعوای مداوم است. چه کنیم تا فرزندانمان با ما صمیمی باشند؟ بر اساس تحقیقات ما این کتاب جزو یکی از محبوب ترین کتاب های فرزند پروری در سالهای اخیر به شمار رفته که در آن رشد فیزیکی و روانی کودک به طور مفصل توضیح داده شده است.

کتاب صوتی «پرورش،تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان ۷ تا ۱۳ سالگی» از مجموعه فایلهای صوتی سخنرانیهای روانشناسی «دکتر فرهنگ هلاکویی» است، که به بررسی مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان در گروه های سنی مختلف از هفت تا نوزده سال پرداخته. در صورتی که مایل هستید فایل صوتی هر کدام از این سمینار ها را دانلود کنید بر روی آن کلیک کنید. شما در قبال فرزند خود و آینده او و همچنین طرز رفتار و تربیت وی مسئول هستید. حتی در هنگام تهدید نیز کودک باید این اطمینان را داشته باشد که در هر شرایطی شما در کنار او هستید. اما در ادامه، شرایطی که پدر و مادر برای فرزندشان فراهم میکنند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آیا وقت آن نرسیده است که برای آموزش فرزندپروری موفق و تربیت صحیح فرزندانمان مختصری هزینه کنیم ؟ آیا باید بی تفاوت بود؟ به عبارت دیگر، آیا علم از مطلوبیت ذاتی برخوردار است و هر نوع دانشی که عنوان علم یافت، با ارزش تلقی میشود، و یا گونة ویژهای از دانش (دانش دینی) ارزشمند است؟

دیدگاهتان را بنویسید